WEBINARIUM: Ochrona SYGNALISTÓW i procedura zgłoszeń wewnętrznych od 25 września z WZOREM regulaminu zgłoszeń wewnętrznych
Nowe przepisy zaczną obowiązywać już 25 września. 24 czerwca w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę o ochronie sygnalistów, która implementuje do polskiego prawa dyrektywę w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa. Firmy i jednostki publiczne mają czas do drugiej połowy września na przygotowanie kanałów zgłoszeń naruszeń i opracowanie nowych procedur.
Regulacje dotyczące zgłoszeń zewnętrznych wejdą w życie po 6 miesiącach od ogłoszenia. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować nałożeniem grzywny na pracodawcę. Procedura ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób sygnalizujących nieprawidłowości w miejscu pracy oraz zapewnienie im ochrony przed działaniami odwetowymi. Podczas szkolenia przedyskutujemy aktualne wymagania stawiane pracodawcom oraz praktyczne aspekty wdrożenia ustawy.
Program szkolenia
- Regulacje prawne dotyczące ochrony sygnalistów
- Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii
- Ustawa o ochronie sygnalistów z 14 czerwca 2024 r.
- Pracodawcy obowiązani do stworzenia procedur ochrony sygnalistów
- Pojęcie „sygnalisty” i rodzaje zgłoszeń
- Osoby zgłaszające
- Definicje ustawowe
- Rodzaje naruszeń
- Wyłączenia
- Obowiązki pracodawcy
- Utworzenie regulaminu zgłoszeń wewnętrznych
- Współpraca z zakładową organizacją związkową albo przedstawicielami pracowników (jeżeli nie działają związki zawodowe)
- Zakres regulaminu
- Prowadzenie rejestru zgłoszeń wewnętrznych i organizacja przyjmowania i weryfikacji zgłoszeń, podejmowania działań następczych
- Zakaz działań odwetowych i środki ochrony zgłaszającego
- Rodzaje zakazanych działań odwetowych
- Ochrona osób pomagających w zgłoszeniu
- WZORY - Zarządzenia, Regulaminu zgłoszeń wewnętrznych oraz Rejestru zgłoszeń wewnętrznych
- Odpowiedzi na pytania uczestników
Zgłoś się na szkolenie
Warunki
Warunkiem uczestnictwa w webinarium jest przesłanie zgłoszenia za pośrednictwem formularza na stronie www, faksem lub e-mailem. Jest to jednoznaczne z zawarciem umowy pomiędzy Państwa firmą a firmą MODUS.
Osoby, które zapiszą się na webinaria, dzień przed każdym szkoleniem otrzymają maila z linkiem do transmisji webinarium (indywidualnym kodem dostępu)..
Szkolenie należy opłacić przelewając po webinarium na podstawie otrzymanej faktury należność. Faktura zostanie przesłana mailem lub pocztą.
Rezygnacji można dokonać na 3 dni robocze przed webinarium w formie pisemnej (faksem lub e-mailem). Późniejsza rezygnacja lub jej brak zobowiązuje do pokrycia kosztów w 100%.
Organizator zastrzega sobie prawo zmiany terminu lub odwołania webinarium z przyczyn od niego niezależnych najpóźniej na 1 dzień przed terminem szkolenia.
Cena szkolenia obejmuje:
- udział w szkoleniu
- materiały szkoleniowe przesłane e-mailem
Minimalne wymagania sprzętowe: WYMAGANIA SYSTEMOWE:• Połączenie z Internetem o szybkości 1 Mb / s lub wyższej (zalecane połączenie szerokopasmowe)• Dla odbierających: głośniki, WSPIERANE PRZEGLĄDARKI:• Google Chrome w wersji 55 i nowszych• Safari 9 i nowsze (z wtyczką) 11 i nowsze (bez wtyczki)• Opera w wersji 44 i nowsze• Mozilla Firefox w wersji 50 i nowszych• Microsoft Edge, wszystkie wersje• IE wersja 11 i nowsze• Vivaldi wszystkie wersje• Wersja Yandex 16