WEBINARIUM: ŚWIADCZENIA RODZINNE w 2024/2025 r. w tym zmiany przepisów odnośnie przedłużenia ważności orzeczeń o niepełnosprawności • pielęgnacyjne na nowych zasadach • świadczenie rodzicielskie • zasiłek rodzinny • becikowe • świadczenia dla obywateli Ukrainy • elektroniczne składanie wniosków
Program szkolenia
- Wnioski o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych – omówienie poszczególnych wniosków
- Weryfikacja wniosków pod względem formalnym i merytorycznym – jakie trudności mogą występować i jakie rozwiązania zastosować w różnych rodzajach wniosków?
- Ponaglenie – czy jest do uniknięcia? Jak postąpić w sytuacji wniesienia ponaglenia?
- Kto jest uprawniony do zasiłku?
- Jak postępować z cudzoziemcami – po spełnianiu jakich warunków możliwe jest przyznanie prawa cudzoziemcom? Jakie dokumenty są konieczne?
- Kiedy prawo do zasiłku nie przysługuje?
- Czy zawarcie związku małżeńskiego przez kobietę 17-letnią ma wpływ na prawo do zasiłku rodzinnego?
- Jak ustalić wysokość dochodu?
- Jak zweryfikować wątpliwości w kwestii sprawowania opieki nad dzieckiem?
- Jak sprawdzić zaświadczenie o bezskuteczności egzekucji alimentów – zaświadczenie o wyegzekwowanych kwotach
- Co w przypadku wystąpienia sytuacji marnotrawienia środków?
- Czy praca u tego samego pracodawcy zawsze oznacza brak możliwości utraty dochodu?
- Czy sprawowanie opieki naprzemiennej nad dzieckiem ma wpływ na prawo do zasiłku rodzinnego?
- Jak należy postąpić w sytuacji, gdy z zaświadczenia Komornika wynika, że w roku bazowym wyegzekwowana była kwota alimentów – a Wnioskodawczyni miała w tym czasie przyznane i wypłacane świadczenia z funduszu alimentacyjnego?
- Jak ustalić prawo do zasiłku rodzinnego w razie przekroczenia kryterium dochodowego – zasada „złotówka za złotówkę”. Jak wyliczyć wysokość świadczenia do wypłaty? Jak postępować w sytuacji wystąpienia zmian mających wpływ na prawo do zasiłku rodzinnego, przyznanego z zastosowaniem zasady „złotówka za złotówkę”?
- Kto jest uprawniony do zasiłku?
- Jakie warunki należy spełnić i jakie są zasady postępowania przy ustalaniu prawa do świadczenia?
- Kiedy nie przysługuje prawo do świadczenia rodzicielskiego?
- Jakie czynności należy podjąć w sytuacji złożenia wniosku o ustalenie prawa do świadczenia rodzicielskiego przez ojca dziecka?
- Zmiany dotyczące świadczenia rodzicielskiego
- Kto jest uprawniony do zasiłku?
- Jakie trudności mogą wystąpić w trakcie postępowania o ustalenie prawa do „becikowego”?
- Jak należy postąpić w sytuacji złożenia wraz z wnioskiem o ustalenie prawa do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka – przez matkę dziecka legitymującą zaświadczenia lekarskiego wystawionego za granicą?
- Zasady przyznawania świadczenia wspierającego – dla kogo i na jakich zasadach?
- Czy nowe świadczenie pielęgnacyjne jest uzależnione od rezygnacji z zatrudnienia i czy został określony limit dochodów, który można uzyskać?
- W jakich warunkach będzie możliwe przejście na nowe świadczenie pielęgnacyjne – jakie należy podjąć działania?
- W jakich warunkach możliwe jest uzyskanie wyższej kwoty świadczenia pielęgnacyjnego? Czy Organ działa w tym zakresie z urzędu czy na wniosek?
- Czy można wrócić do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego na starych zasadach po wcześniejszym pobieraniu świadczenia na zasadach obowiązujących od 1.1.2024 r?
- Świadczenie pielęgnacyjne po śmierci osoby, nad którą była sprawowana opieka? Jakie uprawnienia ma osoba pobierająca świadczenie?
- Nowy katalog osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego
- Jak stosować przepisy przejściowe w zakresie dotyczącym kontynuacji pobierania świadczeń na zasadach obowiązujących do 31.12.2023 r.? Jakie działania należy podjąć?
- Jakie należy spełnić warunki, aby móc kontynuować pobieranie świadczeń opiekuńczych na zasadach obowiązujących do 31.12.2023 r.?
- Informowanie stron postępowań administracyjnych o przysługujących im uprawnieniach na gruncie ustawy o świadczeniu wspierającym
- Czy możliwe jest jednoczesne pobieranie świadczenia pielęgnacyjnego i świadczenia wspierającego?
- Co z wątpliwościami dotyczącymi momentu powstania niepełnosprawności i wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. – czy nadal będzie obowiązywał przepis art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych? W jakich przypadkach?
- Nienależnie pobrane świadczenia opiekuńcze – powstałe na skutek jednoczesnego pobierania świadczenia opiekuńczego i świadczenia wspierającego. Jak przeprowadzić postępowanie? Kto jest zobowiązany do zwrotu nienależnie pobranego świadczenia? Czy należy dokonać zwrotu wraz z odsetkami ustawowe za opóźnienie?
- Jak przygotować się na wejście nowych przepisów?
- Jaki jest tryb postępowania w sytuacji zmiany miejsca zamieszkania osoby pobierającej zasiłek rodzinny, a jaki w sytuacji osoby wnioskującej o ustalenie takiego prawa?
- W jakich warunkach następuje uchylenie prawa do zasiłku rodzinnego?
- Jakie czynności należy podjąć?
- Nieważność decyzji administracyjnej – co wtedy?
- Wzruszenie ostatecznej decyzji administracyjnej – kiedy, w jakim celu i co to oznacza?
- Jak należy postąpić w sytuacji stwierdzenia, że w okresie pobierania zasiłku rodzinnego Wnioskodawczyni była pozbawiona praw rodzicielskich o czym nie poinformowała organu – nieważność decyzji czy wznowienie postępowania?
- Czy SKO jest nie do uniknięcia – zastosowanie art. 132 kodeksu postepowania administracyjnego?
- Czynności podejmowane przez organ I instancji w związku z odwołaniem?
- Rodzaje rozstrzygnięć SKO – jakie wywołują skutki i obowiązki po stronie organu I instancji?
- Kiedy mówimy o nienależnie pobranych świadczeniach rodzinnych?
- Jakie czynności należy podjąć w toku postepowania administracyjnego?
- Działania jakie podejmuje organ w sytuacji, w której decyzja ustalająca i zobowiązująca do zwrotu stała się ostateczna?
- Umorzenie należności – w jakich warunkach jest możliwe?
- Czy umorzenie należności nie spowoduje negatywnych konsekwencji dla pracownika?
- Dlaczego warto przeprowadzić przesłuchanie strony w sytuacji złożenia wniosku o umorzenie należności?
- Warunki w jakich prawo do świadczeń rodzinnych przysługuje obywatelom Ukrainy w związku z specustawą
- Do jakich świadczeń rodzinnych obywatele Ukrainy są uprawnieni – na podstawie przepisów ustawy o świadczeniach rodzinnych w tym w związku ze specustawą?
- Jaki przyjąć skład rodziny?
- Dochód – jak go liczyć, co uwzględniać?
- Wniosek – zasady jakie obowiązują przy jego wypełnianiu
- Dokumenty – wymagane w trakcie rozpatrywania wniosków o ustalenie prawa do świadczenia rodzinnego
Warunki
Warunkiem uczestnictwa w webinarium jest przesłanie zgłoszenia za pośrednictwem formularza na stronie www, faksem lub e-mailem. Jest to jednoznaczne z zawarciem umowy pomiędzy Państwa firmą a firmą MODUS.
Osoby, które zapiszą się na webinaria, dzień przed każdym szkoleniem otrzymają maila z linkiem do transmisji webinarium (indywidualnym kodem dostępu)..
Szkolenie należy opłacić przelewając po webinarium na podstawie otrzymanej faktury należność. Faktura zostanie przesłana mailem lub pocztą.
Rezygnacji można dokonać na 3 dni robocze przed webinarium w formie pisemnej (faksem lub e-mailem). Późniejsza rezygnacja lub jej brak zobowiązuje do pokrycia kosztów w 100%.
Organizator zastrzega sobie prawo zmiany terminu lub odwołania webinarium z przyczyn od niego niezależnych najpóźniej na 1 dzień przed terminem szkolenia.
Cena szkolenia obejmuje:
- udział w szkoleniu
- materiały szkoleniowe przesłane e-mailem
Minimalne wymagania sprzętowe: WYMAGANIA SYSTEMOWE:• Połączenie z Internetem o szybkości 1 Mb / s lub wyższej (zalecane połączenie szerokopasmowe)• Dla odbierających: głośniki, WSPIERANE PRZEGLĄDARKI:• Google Chrome w wersji 55 i nowszych• Safari 9 i nowsze (z wtyczką) 11 i nowsze (bez wtyczki)• Opera w wersji 44 i nowsze• Mozilla Firefox w wersji 50 i nowszych• Microsoft Edge, wszystkie wersje• IE wersja 11 i nowsze• Vivaldi wszystkie wersje• Wersja Yandex 16